Kluttz Map Index P-Z

SURNAME GIVEN NAME NOTES SPECIFIC MAP INFO                  
Panther   Creek     5F3 6A2                                          
Park Ebenezer   6B2                                            
Park Noah   6B2                                            
Parker Drury   6B4                                            
Parker Richard   6B4 6C4(3)                                          
Parker Richard Jr.   6B4                                            
Parks   Creek     4B3 4B4 4C3                                        
Parks   Ebenezer   6B2                                            
Parks   Hugh   4B4                                            
Parks   Noah   6C2(2)                                            
Partee Charles L.   2E2                                            
Partee Noah   4D3 4E2                                          
Patterson James   2B2                                            
Patterson James Jr.   1C2                                            
Patterson John   4B1 6D2                                          
Patton John   2A3(2) 4C1(2)                                          
Payne Alpheus   2B4                                            
Pearson Richmond   1F2                                            
Peeler Anthony   6C2                                            
Peeler Michael   5D3 5E3 5F2                                        
Pence Valentine   5B3                                            
Pendry Agnes   1E4                                            
Pendry James   1E4 1F4                                          
Peniston Anthony   6A4 6B1                                          
Penny Alexander   4D3(4)                                            
Peteet Richard   6A4(2)                                            
Peterson William   4C4                                            
Phifer Caleb   3B1 3B2                                          
Phifer Margaret   4D2                                            
Phifer Martin   2F3 4E2                                          
Phifer Paul   4C4                                            
Phillips Enoch   6A2                                            
Phillips Jessie   5D2                                            
Phillips John   5B2(2) 5C2                                          
Phillips Reuben   5A3                                            
Phillips Reuben Jr.   5C2                                            
Phillips Thomas   5D3                                            
Phillips William   5B3                                            
Phipps Isaah   5E3                                            
Pinchback John   1B1                                            
Pinkston John   3A1                                            
Pinkston Meshack   2F1 3B1(2) 3C1 6F2                                      
Pinkston Nelly   6F2                                            
Pinkston Peter   6F2                                            
Pinkston Turner   6F2                                            
Pinkston William   3B1 6F2                                          
Pinkston Wm. Turner   3C1                                            
Pitman Micajah   6B4(2) 6C3 6C4                                        
Pless Henry   5A3                                            
Pless Joseph   4F3                                            
Plummer William   2F1                                            
Poole Henry   5A2                                            
Porter Edmond   2E2                                            
Porter James   1B3(2)                                            
Porter Robert   1B1                                            
Porter Thomas   1B2                                            
Poston Benjamin   2A3                                            
Powlas John Adam   5E3                                            
Randleman John   5C3                                            
Randleman John Jr.   5B2                                            
Randleman   see Rendleman, Rintleman                                              
Rankin Samuel   2C4                                            
Reaves James   2C1                                            
Redwine John   5F3 6C4                                          
Reed Hugh   2D4 2E4                                          
Reed John   6B3(2) 6C3(2)                                          
Reed John Jr.   6B3                                            
Reed Moses   6A4 6B3 6C4                                        
Reed Robert   2D4                                            
Reedy   Creek     5F3                                            
Reeves Samuel   2C1                                            
Rendleman Jacob   5F4                                            
Rendleman John   5C3                                            
Rendleman John Jr.   5B2                                            
Rendleman Martin   1E3 5B2                                          
Rendleman   see Randleman, Rindleman                                              
Renshaw William   1C1                                            
Ribelin Isaac   5F3                                            
Ribelin Peter   5F3                                            
Riblin Martin   3E3                                            
Rice E.B.   5F4                                            
Rice Isam   1E2                                            
Rice Johan   1D3                                            
Rice Phillip   1E3 1F2 1F3                                        
Rice William   1F2                                            
Richause Henry   3E4                                            
Riles   Creek     5F4 6A4 6C4                                        
Rimer Nicholas   5B4                                            
Rinehart Jacob   5A2                                            
Rintleman Christopher   5C3                                            
Rintleman Martin   5C3                                            
Rintleman   see Randleman, Rendleman                                              
Roan Henry   5D3                                            
Roan Henry Jr.   5D3                                            
Robbley John   1E3                                            
Robertson Moses   2F3 3A3                                          
Robinson Benjamin   3A3(2)                                            
Robinson Henry   1E4(2)                                            
Robison George   2E1(2)                                            
Robison Henry   1F4                                            
Robison Hugh   2E1                                            
Robison Moses   2F1                                            
Robison Richard   2F1(2)                                            
Robison William   1E3 2F1                                          
Rockwell,   Town of     5D3                                            
Rodgers John   5F4                                            
Rogers Allen   6A4                                            
Rogers Robert   4E3                                            
Roseman Adam   5B3                                            
Roseman George   5B3 5B4                                          
Ross Francis   4F3                                            
Ross John   4F3(2) 5E3                                          
Ross Joseph   5A3(2)                                            
Rough Daniel   3A3                                            
Rough John   5E2                                            
Rounsecal Benjamin   3F3                                            
Runple Jacob   4C4                                            
Rusher Jacob   3E4 5E1                                          
Rutherford David   1F3                                            
Rutherford Griffith   4E1 4E2(4) 4E3 4F4(3)                                      
Rutherford Henry   1B3                                            
Salisbury,   City of     3B3                                            
Saltz Anthony   3E4                                            
Sammons Grove   4E4                                            
Sanders Robert   3A1                                            
Sanderson Joseph   6A1                                            
Satterwhite Horace   3C2                                            
Savage   see Savitz                                              
Savitz George   4D3 4E2 4E3(2) 4F4                                      
Schiles Henry   2E2                                            
Schiles Jacob   2E2                                            
Scools John   4D2                                            
Scott John   5B2(2)                                            
Sechler Abraham   4D3                                            
Second   Creek     1F4 2E1 6D2                                        
Setzer John   4F3                                            
Sewell Greenbury   4D4                                            
Sewell Moses   4D4                                            
Shafer John   3B1                                            
Shaffer Richard   3C1                                            
Shaver Abraham   6B3                                            
Shaver Andrew   5F4                                            
Shaver Jacob   6B3                                            
Shaver John   3C1 6B3(3) 6B4                                        
Shepherd Edward Heirs   6B1                                            
Shields Andrew   1E2                                            
Shields Joseph   1E2                                            
Shiman John   5E2                                            
Shinn Benjamin   5C3                                            
Shireman George   6A1 6E4                                          
Shiver Andrew   5F4                                            
Shooping John Nicholas   5C3                                            
Shooping   see Shuping, Shupink                                              
Short Peter   2C1(2) 4F1 5A1                                        
Shrock Henry   6E2                                            
Shulenburger David   4F4(2)                                            
Shulenburger Frederick   4E3                                            
Shuping Jacob   4F3(2)                                            
Shupink Michael   5A2                                            
Shupink   see Shuping, Shooping                                              
Sifford Lewis   5C4                                            
Sills   Creek     2C3 4A1 4B1 4B2                                      
Simmons Phillip   6B2                                            
Skiles Henry   2E2 2E3                                          
Skiles James   2E3(2)                                            
Skiles John   2E2                                            
Slavin William   1E2                                            
Sloan   Creek     2D4 4D1                                          
Sloan   Henry   3C2                                            
Sloop Conrad   4D2                                            
Slough Phillip   3F4(2) 4C4(2) 5F1                                        
Smart William   2D2                                            
Smather Henry   5F3                                            
Smather Jacob   3F4                                            
Smether William   6E4                                            
Smith Eberhart   5A4                                            
Smith George   3D2(4)                                            
Smith James   1C1 1C3 1D1                                        
Smith John   4C2 5B1                                          
Smith Joseph   1F2                                            
Smith Lewis   1F3                                            
Smith Peter   3C1 3C2 3C3                                        
Smith Samuel   5B1                                            
Smith William   1D1                                            
Smoot Alexander   1E3                                            
Smother William   5E1                                            
Snap Lawrence   3F1                                            
Spencer,   Town of     3C2                                            
Steele Andrew   2D4                                            
Steele James   1E3                                            
Steele John   3C2(2) 3F1 3F2(3)                                        
Steele Robert   1D4                                            
Steele Samuel   1E4                                            
Stewart David   2A2 2B2                                          
Stewart James   2A1(2) 2B1(2) 2B2(2) 4C1                                      
Stirewalt Frederick   5A4                                            
Stirewalt John   5A4(3)                                            
Stirewalt John Jr.   5A4                                            
Stirewalt Michael   5A4                                            
Stirewalt Peter   5A4                                            
Stokes   Ferry Road     3C4 5E1 6A2                                        
Stokes   Christopher   6D4                                            
Stokes   Littlebery   6C4                                            
Stokes   Montford   3F2                                            
Stoner Charles   6A2                                            
Stoner Michael   6A2                                            
Stories James   6C2                                            
Stork Charles   5A3(2) 5A4                                          
Sulfin Jacob   2F1                                            
Swan Charles   1E3                                            
Swann John D.   1D4(2)                                            
Swink John   3B1                                            
Swink Leonard   3C1                                            
Swink Michael   3C2                                            
Tate John   1D3 1D4                                          
Tate Robert   1D2 1D3 2B2                                        
Taylor Abslom   4D3 4E3                                          
Third   Creek     1D4                                            
Thomas John   3F3(2)                                            
Thompson Alexander   2D4 4D1                                          
Thompson Anne   2D1                                            
Thompson Claus   1F3                                            
Thompson John   2D1 3C2                                          
Thompson Joseph   2D1(2)                                            
Thompson Moses   1F4(2)                                            
Thompson Thomas   4C1                                            
Thompson William   2D1 4C1 4C2(2)                                        
Thyatira   Church     2D3                                            
Tiel Jacob   4F4                                            
Todd John   2F2(2) 3A2(3) 3A3                                        
Todd John B.   2D1                                            
Todd John Jr.   3A3                                            
Todd Thomas   3A3                                            
Town   Creek     3A4 3C3 4F2 5A1                                      
Trease Jacob   5E4 5F3                                          
Trexler John   6A2                                            
Trexler Peter   6A1                                            
Tries Adam   3F4 6E3                                          
Trott Absalom   1E3                                            
Trott Henry   6D2                                            
Trott James   1E4                                            
Trott John   2D1                                            
Trott Samuel   1E3(3) 1F3(2)                                          
Trott Sarah   4C2                                            
Troutman Adam   5E4(2)                                            
Troutman Andrew   5B2                                            
Troutman Michael   5B2                                            
Troutman Peter   5B2 5E4(3) 6D4                                        
Troy John   5C1(2)                                            
Troy Matthew   3C3 3D2(2) 3D3(2)                                        
Turner William   3B1                                            
UNC,   Trustees     3F3                                            
Union   Church     3D4                                            
Utzman John   5B3                                            
Van Pool David   5A2 5D1 5D2                                        
Van Pool John   5D2                                            
Verble Charles   6B2                                            
Verble John   6B1(2)                                            
Verrel John   3B3                                            
Vickers Thomas   3B4                                            
Virble Charles   6B2                                            
Voiles James   6C4(2)                                            
Waddell Hugh   3B3                                            
Wails John   6D1                                            
Walker Henry   5C2                                            
Walker Robert   6A4                                            
Wallace Samuel   1F2                                            
Walnut   Branch     2F1                                            
Walton Richard   3D2                                            
Walton William A.   6B2                                            
Warmington John   5F3                                            
Wasson Archibald   4E1                                            
Wasson John   2C3                                            
Weakley Robert   5F2                                            
Weakly Robert   6A2                                            
Weant John   3D3 3D4                                          
Weathrow Awalt   3F3                                            
Webb Caleb   1D2(2)                                            
Webb Mary   1D2                                            
Webb Mary A.   1D2                                            
West William   3E2                                            
White Henry   2B3 2B4                                          
White Joseph   2B4                                            
Wiatt Brantley   6B2(2)                                            
Wiatt Thomas   6B2(3)                                            
Wiley Benjamin   1B3                                            
Williams Thomas   3C1 3F4                                          
Williamson William   1E4                                            
Wilson Joseph   1E3                                            
Wilson Samuel   1F3 1F4                                          
Wilson William   1F3 6D1                                          
Winsel Henry   5B4                                            
Witherow James   2C2(3) 2C3(2)                                          
Witherow John   2C2 2C3                                          
Withrow   Creek     2B2 2D2                                          
Withrow   John   1C2(2)                                            
Wolfogill Joseph   3F3                                            
Wood Charles   4F3(2)                                            
Wood Daniel   1E3                                            
Woodleaf,   Town of     1E3                                            
Woods   Creek   see Sills Creek                                              
Woods   Andrew   4F3                                            
Woods   David   4B2                                            
Woods   Joseph   2B4                                            
Woods   Matthew   2B4 4A1 4B1                                        
Woods   Robert   4D1 5A3 5A4(2)                                        
Woods   Samuel   4E3(2) 4F3                                          
Woods   William   4F2                                            
Woodside Archibald   4B4                                            
Woodson David   2F1 2F2 3A1 3A2 3B2(2) 3F1(2) 3F2(2) 5C1 5D2 5D3 5E3 5F2(2) 5F3(3) 5F4(5) 6A1 6A2 6A4(5) 6B1(4) 6B2(2) 6B3(6) 6B4(3) 6C2(3) 6C3
Woodson David Jr.   6C4                                            
Wray William   2A2(2)                                            
Yadkin   River     1D1 1F2 3C1 3E1 3E2 6C1 6D4 6E1 6E4                            
Yarbough Edward     3B1 3C3 3D2 3E1(2)                                      
Yoast Jacob   5B4                                            
Yoss Phillip   5B4                                            
Yost Jacob   6C4                                            
Yost Phillip   5B2(2) 5B4                                          
Young John   1D4                                            
Young Jonathan   1D4                                            
Young Samuel   1A1 1C1 1C2 1C4(4) 2C1 4A1 4B2                                
Zivelly Henry   3C2                                            

Index Home

 

Index A-C

 

Index D-J

 

Index K-O

 

Back to Top